Monday 11 December 2017

Копирано от Фейсбук- групата Философията и звездите

George Angelov сподели връзка.
Като сме подхванали темата за роботите и технологиите - ето статията на Ива (Iva Georgieva) за виртуалната реалност (VR) и формирането на идентичност във виртулната среда (Virtual Self). Както и за възможностите за лечение на психологически травми, които VR (виртуалното преживяване) предоставя.
Темите за дигиталния образ и за виртуалнота реалност (VR) са особено интересни. Защото тук става въпрос собствено за форми на онагледяване (било то в смисъла на схематизиране на сетивни понятия - функция на въображението, от една страна; или на изобразяване на сетивни идеи - функция на способността за изображение, от друга). Изобщо това е голямата Кантова и Просвещенска тема за свързването (синтеза) между смисъл (разбиране) и образ (наглед). Темата за една трета способност (и извор), която сама лежи в основата на [синтезите на] разсъдък и сетивност. Неслучайно Хайдегер ще определи тази способност като спонтанна рецептивност и рецептивна спонтанност. А Кант (в първото издание на КЧР от 1781) ще говори за тройна синтеза на спонтанността (!) - не на разсъдъка.
VR предлага на разбирането една различна възможност за онагледяване спрямо изкуството. Но също и спрямо излъчения (телевизионен) или пък дигиталния образ. Тук не става въпрос за едни или други разлики и възможности на техническите устройства. VR, добавената реалност (AU), дигиталните социални мрежи - това са възможности на разбирането и преживяването на самата екзистенция. Разбирането не просто си служи с тези технически възможности (като с инструменти). То пребивава и пресъздава себе си в тях. В този смисъл VR, AU, социалните мрежи - това са начини на битие на екзистенцията. Дори да изчезнат всички технически устройства, възможностите на екзистенцията ще останат след тях.
Запазвам си възможността по-късно да коментирам статията на Ива. И също така й желая още много успехи и публикации. Статията е публикувана в списанието Frontiers (Frontiers in ICT).
This study discusses the concept of virtual selves created in the virtual spaces (e.g. Social Network Services or Virtual Reality). It analyzes the activities in the different virtual spaces and claims that experience gained there can be transferred to real life. In respect to that, the effects of t...
FRONTIERSIN.ORG
Коментари
George Angelov Iva Georgieva, Ph.D, Department of History and Philosophy of Science, University of Tokyo
Управление
Alexander Kiossev Жоро, имаш ли на авторката някакъв адрес, е майл?
Управление
George Angelov Да, ето - ivavgeorgieva@gmail.com . Може и през Фейсбук - Iva Georgieva . Но тя самата ще види и предполагам, че утре ще отговори
Управление
Iva Georgieva Здравейте! Можете да ми пишете на мейла по-горе.
Управление

No comments:

Post a Comment